Clicky

Jump to content
steff195

Samsung Galaxy Note II Modding

Recommended Posts

Feri, parca tu pusesei 4.3 oficial cu knox, nu? Si parcă avusesei ceva probleme.

Èši s-a incrementat knox-ul când ai trecut iar pe custom?

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Nope,

Eu am avut acel leak 4.3(fara knox), dupa care am trecut inapoi la 4.1.2 si am pierdut IMEI.....dar acu sunt tot pe 4.3 DN3 v3.0 si merge fara probleme ;)

Probabil zilele astea voi trece la DN3 v3.2........in limita timpului disponibil

Screenshot_2014-01-12-19-30-02.png

Multumesc frumos , pana la urma am reusit sa scap de aplicatia aia si am folosit System Tuner , chiar era foarte enervanta. :D Eu am trecut la v3.2 la DN3 si  imi pace foarte mult cum se misca la fel de bine iar bateria am impresia ca tine mai mult.

PS: Am o problema ori cu Tapatalk ori e de la forum. Daca incerc din aplicatia Tapatalk  sa dau EDIT nu se intampla nimic , acum am modificat de pe PC si a mers dar din aplicatie nu ma lasa .

Edited by fLu

Folosesc taptalk doar de cateva zile si nu am incercat sa editez dar am mai vazut colegi care se plangeau de aceasta problema pe alte topic-uri.

Sent from my gt-s6310 using Tapatalk

@mesersmith cu Kingo Root ai incercat?

Eu am folosit asta pentru a face root pe S4 cu 4.3 si apoi am revenit la oficial si iar am facut root s nu am avut probleme.

Ma gandesc ca daca merge pentru S4 ar trebui sa mearga si pe Note 2

Doar o idee...................

Insa ai grija ca in momentul cand si daca vei folosi custom recovery iti va declansa Knox-ul

Edited by razvanrudy

Pentru mine garantia este extrem de importanta, asa incat o sa stau in banca mea, desi imi lipseste in draci modul de sunet.

O sa astept pana cand vor gasi baietii alifie la knox, care sa mearga sigur.

Pana atunci, o sa stau si o sa ma gandesc cat de idiot am fost ca am pus 4.3, care pe langa ca are knox, merge si mult mai prost.

Salut. Ma bate gandul sa incerc Cm10 cum e mai ok sa-l instalez normal sau cu aplicatia celor de la cyanogenmod?

Intre timp, mi-am luat inima-n dinti si am root-at cu varianta lui Feri.

A mers, contorii nu au luat-o razna, totul e ok, doar nenorocitul asta de 4.3 e execrabil. Telefonul merge de cateva saptamani ca o cizma.

De exemplu, dialer-ul si agenda stock NU POT fi folosite absolut deloc.

Noroc cu Yandex-ul ala, ca se misca criminal.

Din pacate, scopul principal pentru care m-am agitat cu root-area, adica acela de a mari sunetul, din nu stiu ce motive, nu-mi merge.

Ma refer la varianta a III-a a lui Steff, cea cu fisierul Gain.

Eu l-am instalat normal ;)

si cum e fata de touchwiz, se misca bine?? Eu oricum nu o sa plang dupa aplicatiile celor de la Samsung daia am si zis sa încerc sa vad cum e CM10.

si cum e fata de touchwiz, se misca bine?? Eu oricum nu o sa plang dupa aplicatiile celor de la Samsung daia am si zis sa încerc sa vad cum e CM10.

Eu l-am încercat anul trecut. Softul l-am descărcat de pe site CyanogenMod. Merge perfect fără lag, doar că nu mai poți folosi S-Pen. Dacă nu mă înșel, am scris pe acest topic despre experienta cu CM.

Trimis de pe al meu GT-N7100 folosind Tapatalk

Nu am mai vazut atata activitate de ceva timp in sectiunea N7100! :D

Intre timp, mi-am luat inima-n dinti si am root-at cu varianta lui Feri.

A mers, contorii nu au luat-o razna, totul e ok, doar nenorocitul asta de 4.3 e execrabil. Telefonul merge de cateva saptamani ca o cizma.

De exemplu, dialer-ul si agenda stock NU POT fi folosite absolut deloc.

Noroc cu Yandex-ul ala, ca se misca criminal.

Din pacate, scopul principal pentru care m-am agitat cu root-area, adica acela de a mari sunetul, din nu stiu ce motive, nu-mi merge.

Ma refer la varianta a III-a a lui Steff, cea cu fisierul Gain.

La mine merge faza, ai verificat sa setezi permisiunile?

Totusi, analizand fisierele default_gain.conf de pe 4.1.2 si 4.3 am observat niste parametri in plus la 4.3 asa ca am zis sa nu il mai inlocuiesc cu cel de 4.1.2, gandindu-ma la eventualele probleme pe care le-ar fi provocat lipsa noilor parametri, si l-am luat pe cel de 4.3 si l-am editat personal, exact cum il aveam pe cel de 4.1.2 si de restul parametrilor nu m-am atins. Am setat asa: Output Volume la 60, dar nu am lasat AIF1DAC1 Volume la 100,cum era in fisierul cu valorile setate la 60, cel maxim, ci l-am setat la 98, sa nu fie chiar asa distorsionat daca dai un pic mai tare. :D Asa il facusem si pentru rom-ul precedent de 4.1.2. Daca ai nevoie, spune-mi si ti-l pot pune la dispozitie. ;)

Cat despre 4.3 si faptul ca merge nu stiu cum, eu folosesc acum tot Alliance, v5.2 facut pe 4.3 MK9, fiind fan al look-ului AOSP, am asteptat ca baietii sa ii dea aspectul ala de AOSP, de aceea am preferat sa stau o vreme tot pe 4.1.2. Plus ca tot ce era scos nu avea customizarile cu care m-am obisnuit.

Asa, vroiam sa zic ca nici nu ma intereseaza ca TouchWiz merge aiurea, eu l-am si inghetat cu Titanium Backup caci folosesc Nova (l-am si eliminat o data dar am vazut ca dadea erori sistemul dupa aceea, asa ca am decis doar sa-l pun la rece :D ); ca dialerul e greoi, eu folosesc ExDialer (cu tot cu contacte) cam de cand am telefonul asta, plus ca aplicatia de phone de pe Alliance e cam ca cea de pe AOSP, deci pe langa dialer chiar si atunci cand sun nu mai am de-a face cu interfata Samsung. :D Prin toate astea vreau doar sa scot in evidenta ca poti oricand sa scapi de acele aplicatii greoaie, chiar si pe un alt custom rom, nu neaparat Alliance, de ce nu?

Plus ca am si aplicatiile de Note 3, acel pack 3.5., care merg toate.

Ca sa nu am reboot-uri din senin sau erori din senin (cum mi se intamplase cu vechiul bootloader) mi-am pus si bootloader-ul de 4.3, acel MJ5+patch+wi-fi patch, si am astfel si bootloader fara extra-line-ul acela cu flag-ul Knox (in Download Mode), care cu siguranta la mine ar fi aratat "1". Imi aparuse initial si mie aia dupa ce am pus bootloader-ul, dar dupa ce am pus si patch a disparut. Plus ca ramane posibilitatea de a reveni la un bootloader mai vechi, desi nu cred ca mai e cazul.

Poate unii vor zice ca de ce nu imi pun un rom CM daca tot sunt fan AOSP look, ei bine, mi-am pus chiar si 4.4.2 si, probabil am mai zis-o si in alte ocazii, simt lipsa unor chestii utile de la Samsung, stiu ca au ei si multe porcarii (de care am si scapat, de altfel), dar unele chestii chiar imi sunt necesare si utile. De aceea am ales combinatia asta de rom Samsung cu look AOSP. Chiar mi-am schimbat si statusbar si nu numai sa arate a KitKat. Pana si meniurile Settings (desi sub forma de tab-uri, cum au vrut Samsung) sunt temate KK, si chiar imi plac la nebunie. :) Plus putin condiment sub forma de DPI modificat la 260, cat am considerat eu ca mi-e ok. ;) 240 era prea mic, iar 320, cat e stock, era prea mare.

Scuze de lungimea postului. :D Daca tot nu se scrie des pe aici, macar cand se scrie, apai sa se scrie. :D

Niste screenshot-uri (daca am exagerat, pot elimina din ele, chiar si textul il pot scurta):

post-1768-0-49777900-1391634309_thumb.png

post-1768-0-23568800-1391634318_thumb.png

post-1768-0-36618700-1391634327_thumb.png

post-1768-0-35604400-1391634333_thumb.png

post-1768-0-01893200-1391634357_thumb.png

post-1768-0-20096000-1391634362_thumb.png

post-1768-0-00834700-1391635608_thumb.png

Edited by steff195

Instalarea merge doar cu twrp recovery ?

Întreb că eu am Philz recovery....

@Feri: De preferat, da. Poti pune Rom Customizer din Play, si sa-l flashuiesti de acolo, astfel castigand si niste optiuni de a flashui sau nu anumite chestii gen Samsung Apps, Google apps, kernel, recovery, alliance theme... Daca flashuiesti din recovery direct pierzi aceste optiuni si instalarea ruleaza dupa un script, care nu are tema alliance bifata, de exemplu, ci pe cea stock....dar, ce vreau sa zic pe langa asta e daca nu ai deja TWRP instalat, nu stiu cat de bine merg. Si eu foloseam Philz, pana sa trec la 4.3, dar acum chiar mi se pare ok TWRP, bineinteles temata AOSP. :D Altfel nu-mi placea interfata deloc. Bine, nici acum nu-mi place acel splashscreen, dar are unele chestii care mi-au placut, plus cu acea tema e chiar misto si finger friendly pe deasupra.

Daca flashuiesti si vrei tema Alliance s-ar putea sa nu mearga din instalarea rom-ului, la mine cel putin n-a mers, a trebuit s-o iau din OTA si s-o flashuiesc eu. Ce iei din OTA flashuiesti cu Rom Customizer, trece prin recovery si se restarteaza automat. Chiar misto programelul... e scris de un bulgar. :)

Bine, sunt unele chestii care poate n-or sa-ti placa, mie unul nu mi-a placut noua animatie a lor de start si mi-am pus pe cea stock plus sunetul de boot de la N3. :D Dar asta e frumusetea Android-ului, ca daca iti bagi nasul, il poti face oricum.

Edited by steff195

De ce te-am intrebat cu TWRP. Pe pagina dedicata acestui rom este un video cu instalarea si acolo foloseste Philz......

Deci sa inteleg, daca instalez Rom Customizer pot sa fac flash la rom direct din acea aplicatie fara sa mai folosesc TWRP?

Intreb deoarece mi-am cam iesit din mana..... :(

http://www.youtube.com/watch?v=_wN81vnV6to

Mersi, sper să am timp în acest weekend să încerc Alliance.

Nu stiu daca arata in video-ul acela, dar astea sunt optiunile pe care le ai in Rom Customizer, optiuni pe care le pierzi daca flashuiesti direct din recovery, indiferent ca e Philz sau TWRP. Eu pateam mai mereu asta caci flashuiam cum eram obisnuit sa flashuiesc un custom rom, direct din recovery, si abia dupa aia imi dadeam seama, inca o data, ca iar am uitat sa pun RC si sa beneficiez de acele optiuni. El default vine fara Alliance Theme bifat, si deci, flashuind din recovery, mi se flashuia fara ea, doar stock. Dupa care trebuia sa flashuiesc din nou din RC, de data asta bifand si aceasta optiune. Inainte mai debifam si Samsung Apps, dar acum, la 4.3 am lasat-o bifata, preferand sa fac eu debloating manual la ce nu-mi trebuie.

Legat de Alliance theme, la un moment dat am si modificat fisierul acela romconfig din cadrul romului, ca sa ia automat si Alliance theme, tocmai ca sa fie flashuita si asta direct din recovery, tocmai pentru ca uitam sa fac asta din RC. :)

PS: Dupa ce flashuiesti, poate n-or sa iti placa anumite chestii, nici mie nu imi plac unele cum sunt by default, de exemplu bateria, sau animatia de start, culori, etc, dar ideea e sa ai rabdare sa umbli prin Custom Settings si sa descoperi fiecare optiune si ce face ea, si o sa vezi avantajele oferite. ;) Toate astea cu pachetul 3.5 de N3 adaugat.:D

post-1768-0-67360900-1391851128_thumb.png

Edited by steff195