Clicky

Jump to content
steff195

Samsung Galaxy Note II Modding

Recommended Posts

O mare chestie este ca in landscape, ai doua coloane diferite, pe care poti sa le setezi cum vrei.

In portrait ai de asemenea doua browsere, printre care poti naviga cu un simplu swipe stanga/dreapta.

Legat de chestia cu functionalitatea apasarii pe icoana, tind sa fiu de acord cu mesersmith. Daca vreau sa accesez folderul respectiv apas in oricare alta parte a liniei dedicata folderului. Daca vreau sa selectez stiu ca tot ce trebuie sa fac e sa apas in stanga si imi apare submeniul acela cu tot felul de optiuni. Mi se pare logic. Plus ca am si 2 browsere in unul, spre deosebire de ES, care ma ajuta mult la navigatie. Stiu si eu ES, l-am folosit si eu pana sa descopar rock solid. ;)

am instalat root cu cwm de aici de pe prima pagina, mi-a aparut supersu in meniu.

daca vreau sa intru in cwm , nu merge, se reseteaza intr-una cand tin apasat tastele..

care e pb?

Pai cred ca tineai tastele apasate si dupa ce restarta si aparea scrisul cu numele telefonului.

Cand apare scrisul, imediat eliberezi tastele.

Daca ai da erase system s-ar sterge si root pentru ca practic ai ramane fara os dar asa nu are de ce sa se stearga!

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

stie cineva de ce nu se modifica dimensiunea pozelor facute in acceasi situatie data, dupa ce am modificat media_profiles.xml?

am dat si restart, am intrat si am revizuit modificarile si sunt salvate, dar marimea pozelor e aceeasi. trebuia sa fie mai mare.

mai trebuie sa modific ceva? am modificat la image quality la toate cele 3 linii din xml

hai ca m-am chiunuit o ora, ai dreptate iepure . indiferent ce valori trec acolo nu ia in consideratie.

asa, cum modificam apk-ul?  :(

daca rezolv asta sunt cel mai fericit :(

Edited by root_cert

Este mai complicat. Trebuie sa deodexezi aplicatia si pe urma cu apktool trebuie sa decompilezi apk-ul! Nu sunt sigur dar e posibil sa am acasa un tool cu care poti modifica valorile. Oricum trebuie deodexezi aplicatia! O sa fac un tutorial cand o sa am timp despre cum se deodexeaza rom-ul stock!

Edited by iepurasu_poznas

tot vad ca de o bucata de vreme se vorbeste despre modificari ale camerei foto.

mai exact pentru ce si de ce?

am cautat si eu pe un alt forum un mod pentru camera dar am gasit doar modificari in ceea ce priveste inregistrarea video si folosirea butoanelor fizice pentru anumite actiuni

dar nimic privind partea de foto

momentan inca mai sunt "obligat" sa folosesc iphone-ul si vreau sa renunt complet la el

folosesc foarte mult parte foto pentru a salva diferite documente(din cauza serviciului) in format pdf si upload pe dropbox sau trimitere prin email

la iphone nu am nimic sa ii reprosez pe partea asta dar la Note 2 am incercatmai multe aplicatii si la toate iese o "mizerie" , in special ma lovesc de tenta albastra a paginii sau incetosare

din cate imi aduc aminte exista pentru S2(s-ar putea sa ma insel) un FW update pentru camera foto.exista asa ceva si pentru Note 2 sau oalta varianta pentru imbunatatirea camerei?

Nu am auzit de acel firmware pt camera foto la S2.

Intradevar din ce imi aduc aminte acel tool modifica partea audio si video insa la foto tot asa ramane.

Cat priveste iphone poate te referi strict la iphone 5 pentru ca 4 sau 4s nu mi se pare ca face poze mai bune. Stiu asta pentru ca sotia mea a avut si 4 si 4s!iphone 5 nu stiu cum face poze!

Edited by iepurasu_poznas

si 4s-ul era bun pe partea foto , cel putin la ce imi trebuie mie(am camera pro pentru concediu) poze la nevoie urgenta , "scanare" de documente , adica chestii mai marunte

sincer nu mai retin exact cum facea 4s-ul poze ca sa il pot compara u Note2(am sa caut prin calculator poate gasesc vreo poza facuta cu el)

orcium in momentul da fata , exceptand , nokia 808 , nici un telefon nu il poti folosi ca si aparat foto , deaceea nici nu ma prea omor cu , comparatiile camerelor foto.

deci pana la urma exista ceva , cumva sa poti imbunatati camera foto? un mod , un zip sau ceva setari ascunse?

atat mi-a mai rams momentan pe lista nemultumirilor : camera foto si email-ul(cu toate ca m-am obisnuit cu el asa tot nu ma simt multumit si nu pot intelege ce e asa d egreu sa afiseze tot mail-ul la dimensiunea ecranului - cum e la gmail)

Sincer pentru partea foto nu stiu daca exista ceva. Doar pentru partea video stiu ca este un tool sau se pot face modificarile manual in .apk! Eu nici nu am cautat ceva pentru partea foto ca sunt cat de cat multumit iar pentru vacanta daca esti pasionat de poze atunci iti cumperi un DSLR(daca iti permiti)! Ce ma deranjeaza la camera foto este ca parca focalizeaza cam greu fata de camera AOSP!

Ca si mail am inceput sa folosesc emoze si sunt multumit de el!

emoze????? sa incercam si varianta asta..............

@iepuras_poznas tocmai am zis ca am camera pro( un Canon 7D si vreo cateva accesorii) pentru concedii si alte evenimente 

pe partea de foto ma intereseaza doar un focus mai bun si sa scap de tenta albastra in momentul cand e lumina slaba si fotografiez un document

deci nu vreau sa fac din tantar armasar caci sunt constient ca nu se poate

ma gandeam ca poate baietii de pe xda sau din alta parte s-au ocupat putin si de partea foto

de vreo 2 zile caut pe xda si nu numai , dar....................fara succes

mergeeeeee. ,merge merge mergeeee. gata !!  merge cu sotck rom . doar pui apk ul si dai restart.

10 secunde de video ocupa 40 mega fata de 20. bine, am modificat si eu media_profiles.xml!

stima si tot respectul

exista un buton Like This pentru multumiri!

like it !am dat. intr-un fel e destul de important sa faci cat de mult posibil pe un rom stock,

am cautat aplicatii de cpu monitor ceva dar nu mi-au placut, exista ceva care sa arate in timp real cpu? pe fiecare proces in parte?

ex. acum ruleaza procesul X si vezi cat ia din cpu, . stiti voi la ce ma refer :)