Clicky

Jump to content
steff195

Samsung Galaxy Note II Modding

Recommended Posts

Din CWM nu se poate instala rom stock .tar. md5!

Din CWM poti instala romuri in format .zip dar nu ma refer la arhiva de pe sammobile ci la rom special pregatit pentru CWM.

De obicei romurile custom sunt asa sau deodexate. Eu spre exemplu si daca pun rom stock,il pun deodexat! De ce? Pentru ca este mult mai usor de modificat!

Edited by iepurasu_poznas

si am mai obs ceva. in stock recovery exista apply update form sd card . si am pus eu rom-ul stock de pe sammobile in ambele variante. si arhivata zip de ei, si desfacuta md5. si dupa ce aleg fisierul, indiferent in ce format. dupa ce spune ca verifica si e OK spune ca signature failed.. nu inteleg de ce. nu e original de pe sammobile?

Din stock recovery nu poti instala romuri. Este o protectie pusa de samsnug. Cu nici un tip de recovery nu poti instala stock rom asa cumeste luat de pe sammobile.

Din ce știu eu doar fișiere .zip se pot instala cu CWM.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

am inteles, poate in viitor cine stie. ar fi o chestie super interesanta asa. sa ai rom-ul bun cu tine, si la cateva click-uri sa il reinstalezi.... fara PC

Edited by root_cert

ok. dupa ce o sa imi fac root, ce aplicatie exista pt dezinstalat aplicatiile stock? nu vreau mutle din ele, gen google + all share ala, etc. si nu vreau doar sa le dau doar disable

Edited by root_cert

multum. am si eu ES-ul acum am vazut ca are in el app manager si poti da uninstall, dar momentan zice ca nu am root.

e OK. cand o sa ii fac merge ;) suuper.

deja in mare am gasit cam tot ce aveam pe lista la inceput.

resoft, root, modificare audio si camera fisierele sunt in etc care trebuie modificate, cum sa scot din el ce nu vreau, aplicatii must have incep sa stiu care sunt pe piata urmand sa le pun. e perfect !

iar pe net se gasesc super usor aplicatiile full ! ;)

Edited by root_cert

ce nu vad eu in ES. poti sa schimbi permisions la fisiere? am auzi ca e esential dupa ce inlocuiesti cu altceva dupa ce faci root. am dat proprietati la un file dar nu vad sa schimbi permisions

Edited by root_cert

Eu asa cred. Le am pe ambele cumparate, dar folosesc doar Solid Explorer.

L-am descoperit si eu de curand, la recomandarea lui Steff, evident. 

O mare chestie este ca in landscape, ai doua coloane diferite, pe care poti sa le setezi cum vrei.

Eu in stanga am cardul, si in dreapta am telefonul. 

Poti face tot felul de operatii intre taburi si multe altele.

Trebuie putin setat inainte.

Screenshot_2013-03-08-12-22-18.png

Grafic mi se pare mai dragut! Cand vine vorba de ceva practic mie imi place mai mult es. M-am testat si eu solid insa nu ma pot obisnui cu el. Ce nu-mi place este ca atunci cand apas pe icoana unui folder el nu ma duce in acel folder ci deschide un menu jos. La es acel menu se deschide la apasarea lunga pe folderul respectiv. Nu stiu daca in solid se poate modifica asta pentru ca la apasarea lunga are drag and drop.

Cand apesi pe un folder oarecare, nu se deschide acel folder si nu vezi ce e in interiorul lui?

Ciudat. La mine nu e deloc asa. Apas si instant se deschide folderul respectiv.

Nu apasa in dreapta. Apasa exact pe icoana folderului respectiv si vezi daca te baga in el!

Pai functia asta reprezinta pentru mine un mega avantaj, ca pot selecta nu stiu cate fisiere fara sa mai intru in menu si sa mai fac nu stiu ce.

Selectez de aici si imediat in subsol am functii pentru fisierele selectate.

Dar fiecaruia ii place ce ii place. E chestie de gust, presupun.

Exact, eu prefer ca atunci cand apas sa intre in folder iar optiunile alea sa le am la un apasat lung dar cum ai spus si tu este doar o chestie de gust!

Absolut. Chestie de gust.

Totusi, ma mira ca nu vezi avantajul.

Cum e mai avantajos? Sa ai posibilitatea ca daca apesi in dreapta icoanei, adica pe numele folderului, sa-ti intre in folder si sa mai ai si posibilitatea sa apesi direct pe folder si sa ai functiile selective sau sa ai doar una dintre acestea?

Adica, la Solid, ai ambele posibilitati in acelasi timp, in timp ce la celelalte, ai doar o posibilitate. Nu e mai bine cu doua? :P

Nu contest avantajul, ai dreptate tu. Este doar chestia de obisnuinta. Folosesc es de cand sunt pe android. La mine este aplicatie de system. M-am obisnuit cu ia! Am incercat si alte files browser, chiar si solid dar mereu am revenit la es. Cine stie pe viitor...!