Clicky

Jump to content
steff195

Samsung Galaxy Note II Modding

Recommended Posts

Esti rau. Mie-mi place stabilitatea. Am ajuns la o formula de customizare de care vreau sa beneficiez zilnic si nu sa configurez toata ziua telefonul.

In plus, nu-mi dau seama ce lucruri fantastice sunt pe custom rom-uri. Adica, din ce am citit pe aici, destule probleme, fix-uri sau mai stiu eu ce.

@mesersmith:

update-ul oficial ti-a bagat Knox-ul :D ;

root-ul s-a pierdut, de asemenea, trebui sa rootezi din nou. Mi se pare ca nu se face ca la 4.1.2. Nu stiu exact, eu ce am testat era gata rootat. Dar mi-e teama ca acum vei cam pierde garantia si nu vei putea ascunde faptul ca te-ai "jucat" cu telefonul caci nea' Knox te-a vazut si el nu poate fi inselat. :D Mai bine iti puneai un custom rom knox-free si in plus, cum zicea si Feri, vedeai si tu niste chestii noi, precum cele de pe Note 3. Asa, normal ca nu prea vezi diferente. Avantajul, la custom roms e ca in primul rand, era inlaturat Knox-ul, nu flashuiai noul bootloader, asta pe langa celelalte chestii in plus introduse fata de stock.

De curiozitate, ce iti arata in download mode, ai acel/e rand/uri in plus, in care se arata statusul knox-ului?

Edited by steff195

Eu unul personal sunt foarte multumit de DN3 ;) La ce poate acest rom, am postat cu ceva pagini in urma un filmulet de pe youtube. Si ce este cel mai important...nici un bug pana acum :)

Va salut. Pana la urma si eu am trecut la DN3, am avut asa cum am zis Phoenix rom, dar chiar am avut destule probleme cu el chiar din prima minute de utilizare asa ca m-am hotarat si am urmat si sfatul lui feri si am trecut la DN3 care cel putin pana acum se misca impecabil si chiar imi place cum se comporta.

Trimis de pe al meu GT-N7100 folosind Tapatalk

Eu il am deja de o luna daca nu mai mult si inca nu mi-a facut nici o problema. Chiar m-am gandit sa-l updatez si eu la versiunea v3.1.1, eu am v3.0

Daca vrei sa afli mai mult despre acest rom vezi ca este video pe youtube cu el si functiile pe care le are. Dar cred ca este postat si pe acest topic.

Probleme cu wifi ai avut dupa instalare?

@mesersmith:

update-ul oficial ti-a bagat Knox-ul :D ;

root-ul s-a pierdut, de asemenea, trebui sa rootezi din nou. Mi se pare ca nu se face ca la 4.1.2. Nu stiu exact, eu ce am testat era gata rootat. Dar mi-e teama ca acum vei cam pierde garantia si nu vei putea ascunde faptul ca te-ai "jucat" cu telefonul caci nea' Knox te-a vazut si el nu poate fi inselat. :D Mai bine iti puneai un custom rom knox-free si in plus, cum zicea si Feri, vedeai si tu niste chestii noi, precum cele de pe Note 3. Asa, normal ca nu prea vezi diferente. Avantajul, la custom roms e ca in primul rand, era inlaturat Knox-ul, nu flashuiai noul bootloader, asta pe langa celelalte chestii in plus introduse fata de stock.

De curiozitate, ce iti arata in download mode, ai acel/e rand/uri in plus, in care se arata statusul knox-ului?

Asta e. Nu ma deranjeaza atata vreme cat merge bine.

Nu am cautat, dar intelesesem ca s-a gasit alifie si pentru Knox-ul asta si ca se poate trece pe custom rom chiar si in situatia in care ai instalat 4.3 oficial. Oricum, n-o sa fac asta prea curand, garantia e foarte importanta pentru mine.

In download mode, pe langa ce era pana acum, au mai aparut urmatoarele:

Knox warranty void: 0

AP SWREV: A2

Pai tocmai asta e, ca nu s-a gasit alifie. Poti doar evita sa-l instalezi, dar odata instalat si facut ceva, pa garantie. :D C'mon man, cata garantie mai ai oricum si ce sanse ar mai fi ca pana la finalul acesteia sa pateasca telefonul ceva? Insane chip nu mai ai...

Păi în afara de root, altceva nu mă interesează. Așa că nu am motive să mă agit.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

chiar nu am avut probleme cu nimic cand l-am instalat , a mers WI-FI fara sa ii mai fac nimic . Singura chestie pana acum care vad ca nu prea merge dar oricum nici nu stiu daca o voi folosi , este smart pause la care am observat ca nu prea functioneaza .

Am o mare rugamite catre toti userii acestui forum!

Eu acum ceva timp am postat pe aici ca am o problema cu un card KINGSTONE micro SDXC de 64gb , (pentru cei care nu stiu sau cine a uitat) problema este cam asa, nu am reusit nici pana in ziua de azi sa pot sa ii dau de cap si sa-l fac in asa fel in cat sa nu se mai blocheze ( sau nu inteleg ce se intampla cu el)  el din cand in cand nu il mai vede telefonul iar atunci cand incerc sa-l accesez imi cere il formatez, acelasi lucru imi cere si daca-l conectez in PC apoi. Am cautat pe net tot felul de fix-uri sau metode de a incerca sa-l fac sa nu mai faca asa dar nu am gasit si tot asa face, deja sincer nu-l mai suport de imi vine sa-l arunc pe geam . Acum am inceput chiar sa cred ca are ceva cardul si sa-l duc inapoi la garantie, el este luat de nou cu garantie etc, dar intr-o zi am zis sa mai caut pe net iar niste pararei ceva despre el si spre surprinderea mea am gasit un anunt chiar pe pagina oficiala a celor de la KINGSTONE in care ei afirma ca exista probleme cu aceste modele de carduri si nu suporta telefoane precum Samsung Galaxy S3, Samsung Galaxy S4, sau Samsung Galaxy Note II....

*ADVISORY* My microSD card worked in my Android 4.1 or 4.2 device but after a short time, it is no longer accessible and has locked up. How do I resolve this issue?

A problem has been identified with some microSD cards and Android 4.1 & 4.2 based devices like the Samsung Galaxy S3, Samsung Galaxy S4, and Samsung Galaxy Note II that causes the card to become unresponsive after being used for a short time. Kingston Technology has taken the necessary measures to resolve the issue but it is always a good idea to keep a BACKUP of ALL important data. If you are experiencing this problem, please contact our Technical Support department for a resolution.

nu mi-a venit sa cred cand am vazut asta , recunosc ca inca nu am incerca sa ii contactez . Oricum nu mi se pare normal asa ceva :( dar  acum de cand am pus acest nou ROM DN3 cu 4.3 poate scap de problema dar ramane de vazut in zilele viitoare cum se comporta.

Acum rugamintea mea cea mare ar fi cam asa:

Este cineva binevoitor pe aici care deinte un card micro este de 64 (bineinteles nu tot kingstone) pe care-l foloseste la un alt telefon fata de cele mentionate mai sus si vrea sa faca un schimb cu mine ??? Asa cum am zis cardul este aproape nou, cumparat in sep anul acesta de la azerty cu garantie tot , aceept chiar poate sa dau si o mica diferenta pentru acest schimb . Nu stiu , las garantie si o copie dupa buletin ( sa stiti de unde sa ma saltati :)) ) daca cardul nu este bun. eu de cam o luna si ceva l-am folosit cu un adaptor ca pe un stick si a mers fara probleme , probleme apar doar atunci cand il bag in telefon . Voi incerca sa postez si in sectiunea Bazar poate gasesc pe cineva pentru schimb sau de ce nu poate chiar sa-l si vind.

Eu am avut un card tot marca asta, care făcea cam ca al tău.

Diferența este ca după vreo două faze din astea, a murit de tot si l-am schimbat pe garantie.

Nu știu dacă e aceeași poveste ca la tine, dar eu aș încerca să-l schimb pe garantie, eventual cu altă marcă.

Categoric cu alta marca. Ai si pozitia oficiala a producatorului cum ca nu merge cu telefonul tau. Si da, schimba-l pe garantie, pentru ca dandu-l la altul, daca ala isi cumpara a doua zi un telefon din cele cu bube, ce face ? Il vinde si el ? Asa stii ca ai scos din circuit un card cu probleme. Limitate, dar probleme.

Smart pause merge doar pe playerul stock, cel puțin la mine.

Atunci pana la urma pe 3.ian sunt la azerty sa-l las la service, acum sa vad daca voi reusi sa pot sa-l schimb cu o alta marca dar nu prea cred ca or sa vrea dar ramane de vazut.

Hmm pai si eu tot cu player-ul stock am incercat si nu prea vrea sa mearga.

Edited by fLu

Salut. Are cineva idee cum pot sa scap de aplicatia my magazine de la samsung? ? Am costum rom , DN3 , m-am uitat prin setari dar nu am gasit nimic. E chiar enervanta aplicatia asta, ca de fiecare data cand sunt pe ecranul principal si apas pe butonul de home ma baga in aplicatie.

Pai daca ai custom rom, presupun ca telefonul are si root, nu?

Ori, daca e asa, ar trebui sa poti dezinstala orice aplicatie.

Incearca cu ceva uninstaller, daca in managementul de aplicatii nu o vezi. In mod normal, ar trebui sa fie, evident, daca e o aplicatie de sine statatoare.

Atașat prtscreen de unde îl poți dezinstala. Doar ca la mine apare "revista mea" pt că am meniul în limba română.

LE.

Văd că de acolo nu se poate dezinstala. Dar sunt aplicații cu care poți rezolva această problemă. Una din ele este System Tuner, îl găsești pe google play.

uploadfromtaptalk1389289169116.jpg

Nu mai pot de draci cu 4.3-ul ăsta.

M-a mâncat adânc si l-am instalat si acum nu mai am root si, prin urmare, nu mai am sunete cum trebuie.

Ați mai citit/auzit ceva despre cum s-ar putea sări peste nenorocirea asta de knox?

Telefonul ăsta chiar n-are nicio treabă dacănu are sunetele mărite.

Sa incep intai cu vestea buna: de knox n-o sa scapi. :D

Cat despre root, metoda dinainte nu mai merge? Faza cu volumul merge, fisierul default_gain.conf este prezent si la 4.3, deci poate fi inlocuit. Am si verificat asta. Despre root pe 4.3. nu prea pot sa-ti spun prea multe caci nu am avut nevoie sa fac root, tot ce am pus era deja pre-rootat. Ma gandesc ca nu e mare diferenta.

Edited by steff195

Eu zic mai bine sa incerci pe asta. Alea din postul redat de tine (ma refer la Acid Engine) stiu ca pana la urma s-a dovedit ca provocau acele probleme cu speaker-ul, cand nu te auzea interlocutorul daca dadeai pe speaker. Astea sunt ok. Eu zic ca merg.