Clicky

Jump to content
steff195

Samsung Galaxy Note II Modding

Recommended Posts

Si cum nu pot sta cuminte de 2 zile folosesc rom-ul Sotmax de care sunt destul de incantat.In primul rand nu mai am acel battery drain ca si pe rom-ul lui Ketan.

Features:

-Based on leaked 4.3 fw XXUMI6
-Pure Stock look and feel
-Deodexed
-Zipaligned
-Rooted with latest super su 1.65
-HD voice(thanks to tarzan11)
-Multilanguage
-All available languages for kb enabled
-Almost all N3 features
-Air command
-Scrapbook
-Action memo
-Pen window
-xposed framework
-Wanam xposed module
-option for transparent weather widget
-ram tweaks
-dalvik tweaks
-Call recording
-Exit browser button
-More to come

http://youtu.be/tzIcY6MsURA

Dar toate acele functii ale camerei de pe note 3 nu vor fi portate decat cand Samsung o sa dea drumu la kernelul 4.3? Am inteles bine? Ca din cate am vazut nu e nici un rom care sa detina acele functii din pacate :(.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Surround shot, drama, eraser, animated photo la astea ma gandeam eu si pe astea as vrea sa le am. Oricum nici nu ma gandesc sa le primesc prin update-ul oficial...

Da arata f bine asta de la electro, de asta ziceam si eu mai sus ca as vrea sa il pun doar ca am vazut ca steff si a zis ca a revenit inapoi la alliance 4,1,2 dar nu stiu de

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

aia cred ca e singura functie de care nu sunt interesat , restul ma intereseaza:)))) , asta sound & shot am inteles ca vine si pe cel oficial

Din pacate au inceput problemele cu acest soft(sotmax) de fapt acelasi bug pe care l-am avut si cu Dr. Ketan sau test build-ul 4.3

Mai exact tot trebuie sa-mi bag parola la google,restarturi din senin,battery drain pe 3G sau wifi....... Asa ca am revenit la fostul custom pe care l-am folosit pe 4.1.2 adica omega rom v18. Pana nu vad un soft stabil pe 4.3 nici nu ma mai gandesc sa trec la 4.3. imi pare rau dupa acele featuri pt S-Pen,etc dar prefer stabilitate.

pana la urma m-am gandit si vreau sa trec pe costum rom , am zis ca nu are rost sa ma incurc cu update-ul pe care-l vad mai mult un praf in ochii sa nu spunem ca nu au mai facut update ceva la telefon dar asta e alta problema, si mereu mi-a placut cyanogenMod si m-am gandit sa-l putin prin cyanogenMod Installer sa vad cum se misca si daca o sa ma obisnuiesc cu el(fara functiile de S pen si ce mai avea Samsung )  Dar acum am o intrebare daca folosesc aceasta varianta , dupa ce ma pictisesc de el si vreau sa pun alt costum rom fac pur si simplu, pun arhiva romului pe card si apoi intru in recovery si pot intala sau trebuie sa fac in alt fel si sa apelez la ODIN sau chesti de genul asta ??

Cine are chef sa faca o mica "recapitulare" cu ce pasi trebuie urmariti pentru ROOT+ instalare de costum rom, ca vreau sa fac azi root si sa-mi pun un costum rom si nu vrea sa uit un pas ceva si apoi sa regret cred ca cel mai important lucru pentru mine e acel pas unde este recoamnda sa fac un Backup si nu prea am inteles cum exact, inainte pe cand aveam HTC desire HD era o joaca sa shimb romurile doar ca mi-am iesit din mana de cand il am pe asta. In primul rand am o nelamurire , am intrat in ODIN 307 si am vazut ca functia F. Reset Time este selectata, asa trebuie sa fie ??

post-24-0-96158500-1388144032_thumb.png

Am pus mai bine o poza cu toate informatiile, in cazul ca mai trebuie ceva :D

Trimis de pe al meu GT-N7100 folosind Tapatalk

post-24-138814495383_thumb.jpg

Eu am făcut root după tutorialul lui Steff. Presupun ca Feri ți-a dat exact link-ul cu pricina.

Si vezi ca tot Steff a pus un tutorial cu un mod de sunet. După ce-o sa faci pașii ăia, n-o să-ți mai recunoști telefonul.

GATA am facut root si am si pus un costum rom. M-am chinuit un pic , nu imi dau seama ce am gresit , faza a fost ca am urmari exact cum am vazut in tutoriarul de aici iar cand incercam sa pun CWM Philz Touch nu vroia sa se instaleze ramaneam cu Cwm standard pana la urma dupa muuulte incercari si cautari pe net am luat philz touch 6.0 si am reusit sa-l pun cu ODIN in cele din urma, sper doar sa nu fi stricat ceva pe acolo de la atatea incercari . Iar ca Rom mi-am pus Phoenix ROM momentan sa zicem ca este ok , singurele probleme au fost la inceput ca nu mergea WIFI dar l-am rezolvat cu un FIX care l-am instalat tot prin ODIN acum sper sa imi faca figuri pe viitor , alta problema a fost chiar dupa instalarea cand incercam sa fac anumite setari la telefon si-a dat restart sigur si se cam bloca in aplicatii(dar doar atunci si atat) acum sa vedem cum se comporta pe viitor.

Hmmm cred ca am facut o greseala , eu nu am pus MJ5 bootloader pe telefon ... in cazul asta ce fac ??:| acum am vazut ca toate rom-urile cer MJ5 :( trebuie sa iau totul de la cap acum ?

PS: Cam asa arata acum

post-24-0-47032100-1388232677_thumb.png

Edited by fLu

Sincer nu stiu.... Dar diseară chiar la asta ma gandeam sa trec pe dn3. App eu acum data intru in download mod sus in colt nu-mi mai scrie nimic, de la ce poate sa fie?? Tu cum ma sfatuiesti sa fac, eu ziceam sa dau un restore la ce am facut backup înainte de a pune romul asta si apoi sa pun dn3

GATA am facut root si am si pus un costum rom. M-am chinuit un pic , nu imi dau seama ce am gresit , faza a fost ca am urmari exact cum am vazut in tutoriarul de aici iar cand incercam sa pun CWM Philz Touch nu vroia sa se instaleze ramaneam cu Cwm standard pana la urma dupa muuulte incercari si cautari pe net am luat philz touch 6.0 si am reusit sa-l pun cu ODIN in cele din urma.

Eu cred ca se instala Philz si prin recovery, trebuia (dupa flashuire) doar sa dai reboot recovery de pe acolo din setari ca sa iti intre noua versiune de recovery. Altfel ti-o arata tot pe cea precedenta pana faci asta sau pana data viitoare cand intri in recovery. De aceea nu iti aparea Philz ci tot CWM standard. Ti-am zis asta ca sa te ajute pe viitor. ;)

Hmmm cred ca am facut o greseala , eu nu am pus MJ5 bootloader pe telefon ... in cazul asta ce fac ??:| acum am vazut ca toate rom-urile cer MJ5 :( trebuie sa iau totul de la cap acum ?

N-ai facut nicio greseala, din contra, e mai bine ca n-ai pus acel bootloader, ca te alegi cu Knox flag, care iti va arata dupa aceea 0x1 daca vei pune ceva custom & stuff. Si altfel pierzi garantia, daca ai, fara a mai putea reseta acel 0x1. Sincer, ca sa spun drept, nu stiu exact cum e cu MJ5 (asta am evitat sa testez) dar la urmatoarele versiuni bootloader-ul vine sigur cu Knox... eu tind sa cred ca si MJ5, din moment ce e din noua serie de bootloader, ce vine cu 4.3. Tot ce ai nevoie e acel Wi-fi fix, ca sa ai wi-fi, altfel nu merge. Eu si acum sunt pe bootloader vechi de 4.1.2. care iti permite sa resetezi totul la oficial si counter 0. ;) Edited by steff195

Am trecut si eu azi la 4.3 prin Kies, insa nu observ mari schimbari, poate doar cele de la settinngs. In rest, nu am apucat sa fac teste si nici n-o sa fac, o sa incerc sa observ in timp cum merge.

Primul lucru pe care l-am vazut a fost ca Yandex Launcher s-a balbait de cateva ori.

Mi se pare mie sau update-ul oficial contine Knox?

Oare s-o mai putea face root? Ca am impresia ca a disparut odata cu update-ul.

Mai bine ramaneai pe 4.1.2 ;)

Sau un custom rom, ca sa beneficiezi de facilitatile de pe Note 3......