Clicky

Jump to content
steff195

Samsung Galaxy Note II Modding

Recommended Posts

Pentru back-up aplicatii poti folosi Carbon. Are varianta free si premium, merge cu si fara root si salveaza si datele aplicatiilor.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Edited by Sp1tfire

Ha!!! E al dracu' rau aplicatia asta.

Am dezisntalat un laucer cu multe customizari personale, SPB, nu inainte de a-i face back-up cu Carbon.

Apoi am incercat sa fac restore.

Mi-a spus ca trebuie s-o dau jos de pe Play.

Am facut asta,s-a instalat asa cum se instaleaza ea default si apoi i-am dat restore. A refacut zecile de customizari pe care le aveam facute.

Recomand aplicatia.

Multumesc mult, Spit.

Id-ul tau vine de la avionul din WW2?

Free. Si vad ca nu sunt limitari cu privire la numarul de aplicatii la care poti face back-up sau ceva de genul asta.

Cam asta este un plus la varianta platita:

Carbon Premium Features:

No Ads

Android to Android app sync

Automatic Backup schedules (coming soon!)

Cloud backup and restore

* Dropbox

* Box

* Google Drive

Aseara, dupa ce mi-a crapat telefonul, cu asistenta tocmai de la Severin, am numit aici pe Steff, am pus rom-ul stock, cel cu care venise telefonul initial.

Astazi, am pus stock 4.1.2, varianta Open Austria, N7100XXDMA6.

Vad ca se misca foarte bine.

Dar de fapt, nu asta voiam sa va spun, ci sa ma refer la softuletele de sunet pe care le-a pus Steff la inceputul acestui thread.

Nu stiu cati dintre voi le-ati instalat, dar astazi le-am pus din nou, cu o privire mai critica asupra lor.

Prima data cand le-am instalat, nu am fost foarte atent la cum s-a schimbat sunetul, cu cat a crescut in volum, cu cat si daca a crescut in calitate. Apoi, desi le folosesc zilnic, m-am obisnuit cu ele, incat nu mi-am mai dat seama exact cam cat fac aceste softuri.

Astazi, nemaiavandu-le, am vazut cam ce insemnau ele pentru sunetul in casti la telefonul asta.

Chiar era un patefon mahnit, cu un sunet pitigaiat si partait, total neplacut pentru mine, obisnuit fiind o luna aproape cu sunet de calitate.

Asadar, daca nu ati instalat aceste softuri pana acum, nu mai stati pe ganduri. Atat volumul, cat si calitatea sunetului, au crescut foarte mult. Steff spunea ceva de 20% crestere a volumului. Eu cred ca a crescut mai mult.

Stiti cum e, daca e prea tare sunetul, poti da mai incet, ca ai de unde, dar daca e mult prea incet sunetul cand e la maxim, ce-i mai faci? II pui o palnie?

Dar surprinderea mea este legata si de calitatea crescuta a sunetului, probabil prin adaugarea de bass.

Va sfatuiesc calduros sa le instalati si sa le testati.

Atentie, aceste softuri nu mai pot fi dezinstalate, puteti scapa de ele doar cu reinstalatea rom-ului. Dar va asigur ca n-o sa vreti sa le mai dati jos vreodata.

Multumesc Steff.

Multumesc pentru acest elogiu. :) Ma bucur ca am fost la momentul potrivit pe forumul potrivit. :D... dupa care pe mess.

Apropo de sunete, lucrez la niste teste legate de aceste sunete, cu un nou audio engine scos de baietii de la Ac!d, cu niste fix-uri, sunet mai clar, si care contine si acele fisiere din MegaBassBeats prezentate aici, asadar acel fisier devine inutil.

In seara asta sper sa termin de modificat postul respectiv, cu noile linkuri si noi instructiuni.

L.E.: Am modificat POSTUL.

Enjoy!

Edited by steff195

Steff, ai idee daca aceste softuri merg si pe S3? Ma gandesc ca ar trebui sa mearga.

Acum vad ca ai modificat postul initial.

Daca eu am prima varianta, adica acele doua softuri pe care le-ai pus initial pe topic, mai are rost sa le mai pun si pe astea?

Ca nu mai am cum sa le mai dau jos pe primele.

Sunt ok si alea... Diferenta e mica, un pic de claritate in plus la volum mai ridicat, la astea noi. Oricum, daca vrei sa incerci poti pune fisierele 2 si 3, urmate de acea modificare a fisierului build.prop.

Ar trebui sa mearga si pe S3, sunt doar pt Samsung, gasite chiar pe un topic de S3 de pe xda.

Edited by steff195

Sunt ok si alea... Diferenta e mica, un pic de claritate in plus la volum mai ridicat, la astea noi. Oricum, daca vrei sa incerci poti pune fisierele 2 si 3, urmate de acea modificare a fisierului build.prop.

Ar trebui sa mearga si pe S3, sunt doar pt Samsung, gasite chiar pe un topic de S3 de pe xda.

Softurile astea iti taie microfonul pe maini libere ?

Si daca instalez aceste trei zip-uri din postul nou si volumul este prea tare,sugerezi sa urmez vechea versiune in totalitate? Sau pot sa instalez unul din cele trei (normal,inalt,foarte inalt ) peste zip-urile din primul post ?

Ai inteles intrebarea ?

Si as mai avea o intrebare pentru toti.Se pot posta poze de pe Note 2,normal sau cu ajutorul unui programel,pe Facebook de exemplu,dar in josul pozei sa scrie ca e postata sau fotografiata cu Note 2 sau Android ? Imi place prea mult Samsung-ul si Android-ul in general incat sa nu ma laud cu ele :) ,Imi e ciuda cand vad pe FB ca scrie ...distribuit prin iOS sau ceva in genul. :)

Edited by narcis1974

V-am tot auzit vorbind de simplistic.

Se poate instala și pe stoc sau doar face parte dintr-un rom custom?

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Softurile astea iti taie microfonul pe maini libere ?

Si daca instalez aceste trei zip-uri din postul nou si volumul este prea tare,sugerezi sa urmez vechea versiune in totalitate? Sau pot sa instalez unul din cele trei (normal,inalt,foarte inalt ) peste zip-urile din primul post ?

Ai inteles intrebarea ?

Si as mai avea o intrebare pentru toti.Se pot posta poze de pe Note 2,normal sau cu ajutorul unui programel,pe Facebook de exemplu,dar in josul pozei sa scrie ca e postata sau fotografiata cu Note 2 sau Android ? Imi place prea mult Samsung-ul si Android-ul in general incat sa nu ma laud cu ele :) ,Imi e ciuda cand vad pe FB ca scrie ...distribuit prin iOS sau ceva in genul. :)

Steff te rog sa-mi raspunzi si la postul asta .Merci.

Edited by narcis1974

Simplistic este un framework modificat.Teoretic trebuie sa mearga pe telefon cu rom stock dar trebuie root-at.

Pune și tu niște poze cu ce anume face el deosebit, dacă ai și dacă poți. Eventual un link dacă nu e ilegal acest framework.

Telefonul îl am root-at, nu-i problemă.

Man, simplistic asta e o modificare a unui fisier de sistem care permite niste facilitati, pe care rom-urile stock, si chiar cele custom nu le au:

- poti modifica acele toggle-uri, cu unele noi, si sa le aranjezi/stergi ce si cum vrei;

- poti modifica icoanele din taskbar;

- poti avea niste extra-meniuri cand tii apasat butonul power: profilele audio, screenshot, restart in diferite moduri, gen recovery/download.

Sunt mai multe, am zis doar de cateva... mai multe uite aici, la descriere.

Aceasta ultima versiune merge pe rom-uri stock adica odexate, sau custom, deodexate, cu urmatoarle indicative: LL4/7, MA5/6/7, MB2.

Steff te rog sa-mi raspunzi si la postul asta .Merci.

Eu am raspuns la ce m-ai intrebat initial. :) Din pacate, sunetul pe speaker tot nu merge. Stii ca tie iti pasa de asta, mie mai putin, daca cantaresc cele doua optiuni. ;)

Ziceam ca daca vi se pare prea tare si vreti sa aveti mai incet un pic volumul, se poate inlocui doar acel fisier default_gain.conf. Ala regleaza nivelul sunetului.

Apropo de noile modd-uri de sound, chiar vroiam sa va cer parerea vis-a-vis de acest ultim mod audio pe care l-am pus in postul acela. Adica din ce am testat eu mi se pare ca se aude (un pic) mai bine, dar ma cam enerveaza ca la astea noi se instaleaza niste chestii in App Drawer, Acid engine, dolby sound, plus niste setari si un player nou (din al 3-lea fisier), si vreau sa aflu si de la voi daca e intr-adevar o schimbare in bine a sunetului fata de versiunea precedenta (cea doar cu acele doua fisiere) incat sa merite sa am acele chestii in plus in meniu. Daca nu, macar sa revin la cele precedente, care nu ma stresau cu nimic in afara de sunet. Si eventual sa modific si postul la loc. Mersi!

Edited by steff195

Am pus si eu astea 2 fisiere pt sunet. Cele noi. Am verificat in build.prop si nu amliniile alea. Am incercat sa le pun folosind root browser si nu pot. deschid build prop cu DB text editor, pun codurile alea acolo la sfarsit dar nu le salveaza, da o eroare. fisierul e protejat la scriere cred. cum sa fac?

Multumesc!

Nici eu nu le-am avut, dar a mers sa modific. Incearca cu un file explorer, ceva... Eu am facut cu Solid Explorer, caci are viewer propriu.

Edited by steff195

Deocamdata mai stau un pic cu rom-ul asta stock, pentru ca vad ca merge bine. Ca ma manca sa-l pun din nou, ca sa pot pune fisierele aseta noi de sunet.

Steff, Narcis, voi le-ati pus? Cum sunt fata de cele vechi?

Poate o sa pun framework-ul Simplistic daca o sa-mi dau seama care este ultima varianta pe xda, ca nu am avut timp sa citesc mega topic-ul ala.

Voi pe care l-ati folosit si cum se instaleaza?

Steff, ai scris pe undeva cum se instaleaza? Ca si topicul asta deja e foarte mare si nu mai stiu ce s-a scris.

In ceea ce priveste Solid Explorer, e mai mult decat fain.

Vad ca e varianta trial 14 zile, dar o sa-l cumpar.

Daca in landscape stia sa faca asa cum facea Total Commander in Windows, ar fi fost criminal.

Din cate am vazut, nu am reusit sa-mi dau seama cum sa faci ca in stanga sa ai fisierele si in dreapta continutul acestora.

In rest, e criminal.

Nici eu nu le-am avut, dar a mers sa modific. Incearca cu un file explorer, ceva... Eu am facut cu Solid Explorer, caci are viewer propriu.

Cu solid explorer am reusit.Cu altele nu. Mersi de pont.

trebuia lasat cumva si un rand spatiu sau e ok si fara?

Deocamdata mai stau un pic cu rom-ul asta stock, pentru ca vad ca merge bine. Ca ma manca sa-l pun din nou, ca sa pot pune fisierele aseta noi de sunet.

Poate o sa pun framework-ul Simplistic daca o sa-mi dau seama care este ultima varianta pe xda, ca nu am avut timp sa citesc mega topic-ul ala.

Voi pe care l-ati folosit si cum se instaleaza?

Steff, ai scris pe undeva cum se instaleaza? Ca si topicul asta deja e foarte mare si nu mai stiu ce s-a scris.

Daca in landscape stia sa faca asa cum facea Total Commander in Windows, ar fi fost criminal.

Din cate am vazut, nu am reusit sa-mi dau seama cum sa faci ca in stanga sa ai fisierele si in dreapta continutul acestora.

In rest, e criminal.

@mesersmith

Nu stiu de ce nu vrei sa incerci un rom custom si stai tot pe stock ? :)

Am pus si eu cele 3 softuri.Sunetul a crescut peste tot,casti,difuzor,convorbire.etc...Dar daca pun o melodie ,alta decat sunetele de apel predefinite,imi distorsioneaza si nu imi place deloc,astfel incat am schimbat fisierul ""default gain.conf " cu cel cu din primul post al lui Steff (cel cu volum normal,putin mai crescut fata de cel stock).Si acum toate sunt perfecte.Am volum suficient in casti,vine vremea de mers cu bicicleta si nu vreau sa aud colegii de trafic :) Calitatea sunetului si basul putin crescut imi plac foarte mult.

Simplisticul e foarte simplu de instalat.Ai aplicatia cu terminatia apk din care vei face setarile dorite si framework-ul modificat care il primesti in mail.Instalezi apk iar apoi din CWM->instal from sdcard,instalezi framework-ul salvat pe card.Dai un reboot si toul e ok.Te poti juca cu Simplistic Control.

In rest, e criminal.

1. Eu normal ca le-am pus, altfel nu postam. Mie mi se par un pic mai bune decat celelalte, dar sincer, as prefera sa nu am alea toate ce se instaleaza prin App Drawer cu versiunile astea noi. De aia intrebam si alte pareri daca merita sa le punem pe astea sau ramanem la cele vechi. Poate mi s-a parut mie ca sunt un pic mai bune...

2. Legat de Solid Explorer, are si in modul landscape dublu navigator: :D

post-1768-0-88147200-1360740159_thumb.png

Dar trebuie sa verifici in Meniu la "Appearance" sa fie bifat "Two panels in landscape mode"

post-1768-0-84491700-1360740522_thumb.png

Sau poate la varianta Free nu e optiunea asta. Se poate.

De asemenea, la Appearance poti modifica marimea icoanei folserelor (eu le-am facut mai mici), culoarea lor (poti sa le faci ca la Windows culoarea), marimea scrisului, mai multe. :)

Legat de setarea acestor doua panel-uri, eu am setat ca cel initial, din stanga, sa imi arate memoria interna, si cel din dreapta cardul extern. Cu un simplu swipe am acces instant la ambele memorii.

post-1768-0-31960500-1360740509_thumb.png

Poti sa copiezi/muti printr-o simpla comanda "copy to" sau "move to" de pe un panel pe celalalt. Trebuie doar sa navighezi inainte de unde sa copiezi si unde sa copiezi.

Mie de asta mi-a placut, ca am un browser 2-in-1. :D

Cu solid explorer am reusit.Cu altele nu. Mersi de pont.

trebuia lasat cumva si un rand spatiu sau e ok si fara?

Nu neaparat, dar ca sa fie mai aerisit poti lasa.

Am pus si eu cele 3 softuri.Sunetul a crescut peste tot,casti,difuzor,convorbire.etc...Dar daca pun o melodie ,alta decat sunetele de apel predefinite,imi distorsioneaza si nu imi place deloc,astfel incat am schimbat fisierul ""default gain.conf " cu cel cu din primul post al lui Steff (cel cu volum normal,putin mai crescut fata de cel stock).Si acum toate sunt perfecte.Am volum suficient in casti,vine vremea de mers cu bicicleta si nu vreau sa aud colegii de trafic :) Calitatea sunetului si basul putin crescut imi plac foarte mult.

Da, intr-adevar, melodiile distorsioneaza, unele, dar poti da din setarile de volum ale telefonului sa dai ringtone-ul mai incet si nu mai ai probleme. Si astfel ramai cu volumul in casti mai ridicat. :D Eu asa fac.

Dar pana la urma, de aia am si pus acele 3 variante de default_gain.conf, ca fiecare sa aiba cat mai multe optiuni, daca volumul setat dupa introducerea fisierelor audio li se par prea tare. ;)

Pentru toata lumea: Deci, pana la urma care setari audio sa ramana, cele postate initial (cele cu cele 2 fisiere), sau astea noi (cu 3)? Ca daca e modific si posturile la loc. :D

Edited by steff195

Păi de ce să modifici postul?

Lasă-l așa și fiecare poate să-și pună oricare dintre variante.

De exemplu, eu cred că o să rămân la prima variantă dacă la a doua spart distorsiuni.

La solid explorer eu spuneam altceva, ce spui tu deja văzusem și e foarte tare.

Ma refeream la variantele:

- prima, cea cu 2 fisiere, volumehacks si megabassbeass, alea de le-ai pus si tu, sau

- a doua, astea noi, unde trebuie sa pui 3 fisiere si sa adaugi si liniile alea in build.prop.

Oricum, acum nu sunt decat astea ultimele in post, cele initiale nu mai sunt, deci lumea nu mai are ce alege. :D

De aia ziceam, sa le repun pe alea vechi, sau sa le las pe astea? De aia vroiam si ceva feedback. ;)

Cand ziceam de distorsiuni, cred ca alea apar la ambele variante, caci volumul e acelasi, dat la 60. Ideea era care se aude mai bine din ele?

Legat de Solid, eu de aia am crezut ca intrebi. Acum na... :)

Edited by steff195

Aaaaaaa, eu credeam că le-ai lăsat și pe alea. Åži da, știu la ce te refereai.

Nu mai știu dacă le-am salvat pe pc :)