Clicky

Jump to content
SmoKeR#

Nedumerire Samsung Galaxy S3

Recommended Posts

Am vazut pe un site din RO , Samsung Galaxy S3 cu 2gb ram , intrebarea mea esti urmatoare ... Update-urile le va primi la fel ca s3-ul cu un 1gb ram ? ( cel cu 2gb ram pe care am pus ochii si care urmeaza sa-l comand luni vine direct cu android 4.1 )

Singura versiune de SGS3 care are 2gb RAM este cea destinata pietei japoneze si a operatorului NTT Docomo din cate stiam. Dar tu de unde l-ai gasit??

Verifica informatia si printr-un telefon, inainte de a cumpara.

De ex, uriasii emag, scriau la note 2 ca stie LTE si nu stie.

N7105 stie, N7100 nu stie, dar ei nu stiau asta. Au aflat ceva mai tarziu.

Adi, ala e note 2, varianta LTE cu 4 G.

Pentru SIII, exista inca 3 variante care au 2 giga.

CDMA, T999, I 747. Ultimul dintre ele este varianta pentru AT&T.

Al tau sau cel pe care vrei sa-l cumperi, ce model este? Ca sigur nu este S III-ul de care stii tu.

Si pune link-ul, ca nu e nicio reclama.

Guest Deio

S3 LTE are codul i9305 iar N7105 este codul pentru Note 2 LTE. Mie nu imi miroase bine, atentie.

Si inca o data atentie la variantele de telefoane internationale sau non-europene. Este posibil sa nu fie 100% compatibile cu operatori europeni in mod GSM 900

Da, da. Am vrut sa scriu "Vad ca e si..." ca o paranteza :( Sincer, eu nu mi-as lua telefon facut pentru piete asa de exotice. De fapt esti foarte sigur ca merita riscul pentru acel 1 GB in plus ?

Nici eu nu mi-as lua un astfel de telefon. Nu sunt eu mare fan update-uri, dar parca nici asa.

Scris de pe cel mai tare patefon din lume, Note2

Guest Deio

Sa mai luminam putin. GT-i9305 este varianta europeana a lui S3, are acelasi Exynos Quad, singura diferenta este modemul radio LTE. Ah, si are 2GB RAM :D, uitasem.

Varianta internationala S3 este cu Qualcomm Krait si LTE Qualcomm Gobi.

Singura problema care o vad este conexiuena de date, nu voce. i9305 este compatibil GSM, dar pe partea de date, nu vei putea sa il conectezi decat la o retea LTE. Trebuie intrebat si pe Tudor de la Vodafone, poate clarifica el putin din punct de vedere al unui operator mobil. Sigur are acces la informatia asta.

Mai e un aspect. Apple cand a lansat iPad LTE, varianta europeana a venit doar WCDMA, nu 4G, pentru compatibilitate. Din cate stiu, nu poti utiliza un telefon/tableta care are modem LTE, in varianta 3G HSPA+.

As vrea sa lamurim aceste aspecte, pentru ca vom putea oferi membrilor informatii pretioase, care nu prea le gasesti cautand pe "Goagle" :))

http://telefonultau....rble-White.html acesta este telefonul , procesor quad-core , 2gb ram .. cod i9305 =)

Eu o sa folosesc telefonul mai mult la jocuri , de accea ma tenteaza acei 2 gb ram =)

Edit : Maine merg sa il cumpar de la ei din magazin , o sa pun ceva intrebari iar daca nu sunt multumit de raspunsuri o sa iau varianta cu 1gb

Edited by SmoKeR#

Guest Deio

Daca vrei telefonul pentru jocuri, de ce nu iei direct Note 2? Are procesor mai rapid ca S3, alte optimizari, JellyBean implicit cu Premium OTA, ecran mai mare si 2GB RAM. Diferenta de pret este de 300 lei maxim, eu i-as da pentru ce ofera in plus fata de S3 2GB, mai ales pentru ecran si procesor mai bun.

Probabil e speriat de dimensiuni.

Ciudat, ceva mai devreme am postat cateva informatii, printre care si un print screen si vad ca nu sunt sus pe forum...

Intre timp, au postat colegii aceleasi lucruri si nu mai are rost sa revin si eu.

Sa mai luminam putin. GT-i9305 este varianta europeana a lui S3, are acelasi Exynos Quad, singura diferenta este modemul radio LTE. Ah, si are 2GB RAM :D, uitasem.

Varianta internationala S3 este cu Qualcomm Krait si LTE Qualcomm Gobi.

Singura problema care o vad este conexiuena de date, nu voce. i9305 este compatibil GSM, dar pe partea de date, nu vei putea sa il conectezi decat la o retea LTE. Trebuie intrebat si pe Tudor de la Vodafone, poate clarifica el putin din punct de vedere al unui operator mobil. Sigur are acces la informatia asta.

Mai e un aspect. Apple cand a lansat iPad LTE, varianta europeana a venit doar WCDMA, nu 4G, pentru compatibilitate. Din cate stiu, nu poti utiliza un telefon/tableta care are modem LTE, in varianta 3G HSPA+.

As vrea sa lamurim aceste aspecte, pentru ca vom putea oferi membrilor informatii pretioase, care nu prea le gasesti cautand pe "Goagle" :))

Din ce spune aici post-25-0-69527700-1357750867_thumb.jpg

Nu vad de ce ar avea acces la mobile network doar pe LTE...

Guest Deio

Da, m-am uitat si eu ulterior. Treaba sta in felul urmator: ca un telefon/tableta cu modem sa functioneze pe mai multi operatori, trebuie sa aibe frecventa pe care lucreaza respectivii. Daca este trecuta la specificatii, atunci va functiona.

Eu ti-as recomanda Note 2, in ciuda ecranului mai mare. Diferenta dintre cele 2 telefoane daca le tii in mana nu e asa mare, Note 2 e doar mai lung. Dar diferentele de ecran sunt mari, pentru ca marginile sunt mai mici la Note 2.

Deio , intrebarea mea ar fii urmatoarea .. cu acest s3 de vreau sa-l cumpar as putea folosii o cartela vodafone de exemplu fara nici`o problema ? :)

Note2 nu se prea pune in discutie , am butonat unul .. intredevar e foarte , foarte fain ca telefon ... dar si foarte , foarte mare pentru mine :)

Si da, cumpara-ti Note2 si n-o sa regreti.

Da, o sa poti folosi orice cartela VF, daca nu e blocat telefonul in vreo alta retea, si din cate vad, nu este blocat.

Si da, o sa poti folosi orice cartela VF, numai dupa ce o tai cu un cleste special sau iti achizitionezi o cartela micro SIM de la un dealer VF.

Presupun ca acum ai miniSIM.

Vrei parerea mea?

Note 2 sau.......Note 2.Sunt pe topic de Samsung asa ca ma conformez.

Si neaparat sa fie pe alb ;)