Clicky

Jump to content
fLu

Nu pot transfera nimic prin cablu

Recommended Posts

Va salut .

Am o problema cu transferul de date prin cablu usb , de fiecare data cand incerc sa pun melodii ,poze , videou-rui etc pe card sau pe memoria telefonului pur si simplu nu se transfera , incepe sa-mi arate bara de transfer dar nu se misca chiar daca o las si o ora asa iar daca incerc sa pun poze sau filmulete imi spune ca sunt sanse ca dispozitivul sa nu le poata deschida . Am windows 7 ,de instalat nu am instat nimic ca driver pentru calbu, doar ce si-a instalat singur . Am incercat si cu kies si la fel imi face , nu ma lasa sa transfer nimic , doar o singura data am reusit sa imi pun niste muzica pe card dar in rest nu am mai resuit nu stiu de la ce poate sa fie Ma poate ajuta cineva cu o solutie ceva ?? sa fie de la windows ? :|

post-24-0-63647700-1357465036_thumb.png

post-24-0-83288600-1357465231_thumb.png

post-24-0-95325800-1357465277_thumb.png

Edited by fLu

Gata pana la urma am rezolvat-o, iar problema nu era de la drivere ci de la portul usb din calc :l prin toate cele 3 pe care le am in fata carcasei nu pot face transfer, poate pare cam stupid dar chiar nu m-am gandit ca poate fi de la portul usb la calc si nu am mai încercat in cele din spate, dar azi am avut ocazia sa încerc la doua calculatoare și a mers fără probleme, si ajungand acasa am incercat si in cele din spate si bineinteles a mers fara probleme:D

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Edited by fLu

Interesant, mi-e imi merge și la porturile din fața.

În schimb când am root-at telefonul atunci am folosit doar cel din spate ;)

Sent from my Galaxy Note 2

La toate PC-urile cu porturi in fata pe care le-am avut (adica 2), erau niste jumperi pe placa de baza care ii puneau ON/OFF. Poate la fLu sunt pe OFF. Vezi in manualul placii de baza.

Ideea este ca prin porturile din fata nu pot face doar transfer, ca asa daca contectez telefonul prin acele porturi mi-l vede si atat dar nu pot face trasfer nimic, inainte pe cand aveam HTC Desire HD le foloseam fara probleme dar de cand cu note 2 nu stiu de ce nu vrea el prin porturile alea:)) , sau poate chiar s-au stricat fara sa-mi dau seama "peste noapte" si de aceea nu mai vor sa mearga cum trebuie . Acum il conectez prin tastatura si merge fara probleme .

Edited by fLu

pai cam asta o sa fac dar chiar nu am mai avut timp pentru stat la calc dar cu prima ocazie chiar aveam de gand sa incerc cu orice altceva sau chiar cu desire hd sa vad ce si cum... voi reveni cu informatii

am avut si eu problema si am rezolvat-o tot cu porturile usb din spate

e veche problema, s-a gasit si o solutie dar ca si idee pt cei noi care vor cauta:

porturile usb din fata au rata mai mica de transfer, 

eu am la pc 8porturi usb : 2 fata si 6 spate. cele din fata sunt usb 1.1 iar cele din spate sunt 2.0

pt transfer de date pot folosi porturile din fata, dar pt odin numai cele din spate